Farmakognozija

UŽA NAUČNA OBLAST – FARMAKOGNOZIJA

Uža naučna oblast Farmakognozija se u svom dosadašnjem radu bavi obrazovanjem studenata, naučno-istraživačkim i stručnim radom. Kroz nastavu studenti stiču znanje o morfološkim i anatomskim karakteristikama i sistematici biljaka. Predmet izučavanja farmakognozije kao nauke su prirodne ljekovite sirovine – droge; njihovi hemijski sastojci, način proizvodnje, identifikacija, djelovanje i primjena. Studenti stiču znanje o farmakološki aktivnim prirodnim i sekundarnim metabolitima biljaka i životinja. Izučava se hemijska struktura, fizičke karakteristike, biološka uloga, principi izolovanja i prečišćavanja pojedinih klasa aktivnih metabolita.

Fitoterapija kao dio UNO Farmakognozija podrazumijeva liječenje biljnim preparatima koje je zasnovano na racionalnoj terapiji. Liječenje ljekovitim biljkama u posljednje vrijeme je vrlo često dopuna ili čak ponekad zamjena konvencionalnoj terapiji. Stoga relevantne i naučno utemeljene informacije o toj temi su od velikog značaja.

Velika pažnja se takođe posvećuje receptima vezanim za tradicionalno liječenje ljekovitim biljkama, ali i podacima o različitim tehnikama i metodama liječenja.

Nastava se izvodi kroz predavanja i vježbe na četiri obavezna i tri izborna predmeta koji se realizuju na integrisanom I i II ciklusu studija i 50% udjela na nastavnom predmetu Farmaceutska hemija i Farmakognozija na III ciklusu studija. Nastava se izvodi u prostorijama Farmaceutskog fakulteta, kao i u prostorijama Univerzitetskog kampusa.

Nastavnici i saradnici su do sada izdali tri univerzitetska udžbenika. Time su obezbijedili dio potrebne literature za teorijsku i praktičnu nastavu, što je i studentima omogućilo kvalitetnije studiranje.

U okviru UNO Farmakognozija izučavaju se slijedeći predmeti:

  1. Farmakognozija I (obavezni predmet)
  2. Farmakognozija II (obavezni predmet)
  3. Fitofarmacija (obavezni predmet)
  4. Farmaceutska botanika (obavezni predmet, dijeljena matičnost sa PMF-om)
  5. Biljni suplementi (izborni predmet)
  6. Aktivni principi iz biljaka (izborni predmet)
  7. Fitoterapija (izborni predmet)
  8. Tradicionalna medicina (izborni predmet)
  9. Ljekovite i začinske biljke (izborni predmet)
  10. Farmaceutska hemija i Farmakognozija (obavezni predmet na III ciklusu studija)

Nastavnici i saradnici, izabrani na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, koji učestvuju u izvođenju nastave su:

  1. Dr.sci. Ermina Cilović Kozarević, docent (zaposlenik fakulteta),
  2. Dr.sci Broza Šarić-Kundalić, redovni profesor (spoljni saradnik),
  3. Mr.ph. Lamija Kolarević, asistent (zaposlenik fakulteta)

Laborant uključen u pripremu praktične nastave na integrisanom I i II ciklusu studija je:

  1. Lejla Smajlefendić-Šarić, laborant (zaposlenik fakulteta).

Izabrani nastavnici ostvaruju uspješnu saradnju sa mnogim naučno-istraživačkim institucijama, drugim fakultetima i institutima kako u Bosni i Hercegovini, tako i u inostranstvu. Mentori su za izradu mnogih diplomskih radova studenata.